پنجشنبه 23 مرداد 1399
قالب وردپرس
خانه / اجتماعی / وزیر کشور: رضایتمندی و حضور همدلانه مردم پایه امنیت کشور است

وزیر کشور: رضایتمندی و حضور همدلانه مردم پایه امنیت کشور است

وزیر کشور با بیان اینکه بیش از یک سال از دوران فعالیت دولت دوازدهم باقی مانده و همزمان شرایط  ناشی از شیوع کرونا، رکود جهانی و استمرار و تشدید تحریم‌های ظالمانه شرایط سختی برای کشور ایجاد کرده است گفت: پایه امنیت کشور، رضایتمندی و حضور همدلانه مردم است و باید در مسیری حرکت کنیم که از امنیت کشور، خون شهدا و آزادیهای قانونی صیانت کنیم.

به گزارش پیشتاز خبر به نقل ازایسنا، نشست استانداران منطقه چهار کشور با حضور وزیر کشور، معاونین وزارت کشور و استانداران استان های ایلام، خوزستان، کرمانشاه، لرستان و همدان با هدف بررسی آمادگی های ایجاد شده و اولویت‌های پیشرو، در وزارت کشور برگزار شد. 

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در این نشست با بیان اینکه مسائل اجتماعی با مسائل اقتصادی، سیاسی و امنیتی پیوستگی عمیقی دارد؛ گفت: باید توجه توأمان به همه ظرفیتهای استانی داشت و با فعال کردن همه قابلیتهای موجود در مناطق، توسعه پایدار را در استانهای کشور رقم بزنیم.

وزیر کشور در سخنان خود در این جلسه، دغدغه فعال شدن مناطق را دارای اهمیت و در وزارت کشور دارای سابقه پیگیری در طول سالهای اخیر برشمرد و گفت: باید موضوع فعال کردن مناطق را در سلسه مراتب نظام اداری جا بیندازیم و با این نگاه بتوانیم به حرکت در مسیر توسعه متوازن کشور دست یابیم. 

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه توسعه باید متناسب با خصیصههای فرهنگی و تاریخی هر منطقه باشد گفت: ظرفیتها و امکانات می توانند در ارتباط معنادار با هم در ارتقای شاخصههای توسعه موفق عمل کنند. 

وزیر کشور افزود: در شرایط اتخاذ رویکرد منطقهای در روند توسعه کشور، هر منطقه میتواند مسئولیت، هویت، اختیار و همچنین مزیت نسبی پیدا کند و بتواند ابزارهای لازم را برای توسعه به کارگیرد. 

رئیس شورای امنیت کشور با اظهار اینکه بیش از یک سال از دوران فعالیت دولت دوازدهم باقی مانده و همزمان شرایط  ناشی از شیوع کرونا، رکود جهانی و استمرار و تشدید تحریمهای ظالمانه شرایط سختی برای کشور ایجاد کرده است گفت: پایه امنیت کشور، رضایتمندی و حضور همدلانه مردم است و باید در مسیری حرکت کنیم که از امنیت کشور، خون شهدا و آزادیهای قانونی صیانت کنیم.

وزیر کشور در این خصوص یادآور شد: برای استمرار و ارتقای جلب رضایتمندی مردم باید طرحهای مرتبط با امنیت، معیشت و سلامت مردم را محور برنامه ریزیهایمان قرار دهیم.

وی در این خصوص تاکید کرد که تقویت حضور بخش خصوصی برای عملیاتی سازی طرحهای اقتصادی ضروری است و باید از توان این بخش برای توسعه مناطق کمک بگیریم.


وزیر کشور همچنین پیشنهاد داد که سند جامع توسعه برای هر یک از مناطق کشور تدوین شود که طبق این سند، چشم انداز، اهداف، برنامهریزی و در نهایت اقدام و عمل در هر یک از مناطق مشخص شود.

وی تصریح کرد: طبق این سند توسعه ای، در هر منطقه، هر یک از استانها، متولی  یک محور در توسعه متوازن منطقه است و باید بتواند با فعال سازی ظرفیتها و نگاه جامع و فرابخشی، روند توسعه استان و منطقه را به پیش ببرد.

موضوع اربعین از دیگر مسائلی بود که وزیر کشور در این نشست  به آن اشاره کرد و گفت: اربعین علاوه بر آثار و برکات بسیار مهم معنوی و آئینی که دارد،  با توجه به حضور و مشارکت همه جانبه مردم مناطق سراسر کشور، ظرفیت بزرگی برای توسعه منطقه ای است و باید در این حوزه، امکان حضور حداکثری توان و ظرفیت بخش خصوصی تسهیل شود.

وزیر کشور در ادامه ضمن تاکید بر تدوین برنامه جامع گردشگری در هر یک از مناطق، اظهار کرد: باید پیشرانهای توسعه در مناطق شناسایی دقیق شود تا همه ظرفیتهای سرمایه گذاری در استان ها فراهم شود.

رحمانی فضلی با  مهم دانستن موضوع آمایش سرزمینی در کشور، گفت: باید بر مبنای گزارشهای آمایش استانی، مقدمات تدوین آمایش های سرزمینی در مقیاس منطقه ای فراهم شود.

 وی به یکی دیگر از مسائل فرااستانی یعنی مساله آب اشاره کرد و گفت: در رویکرد منطقهای، باید با مدیریت بهینه منابع آب و مدیریت مؤثر مصرف آن با رویکرد فرااستانی، هماهنگیهای لازم صورت پذیرد تا شاهد هیچ هدر رفتی در این حوزه نباشیم.

وزیر کشور در پایان با مرور شرایط کشور از حیث شرایط تحمیل شده ناشی از تحریم ها و تشدید آن و زمینه های بسیار مثبت موجود برای غلبه بر دشمنی های نظام سلطه خاطر نشان کرد: در این عرصه امسال می تواند یوم الفصل باشد چرا که دشمن با همه قدرت برای زمین گیر کردن ملت ایران به میدان آمده و در مقابل هم ملت ایران و خدمتگزاران ملت با تمام توان در برابر  این دشمنی ها ایستاده اند و باید با وحدت و هم نظری در مقابل دشمن ایستادگی و از ایران، انقلاب اسلامی و منافع ملی دفاع کنیم.

در این نشست همچنین هریک از استانداران منطقه چهار کشوری،  به بیان دیدگاهها و نقطه نظرات خود در خصوص روند شکل گیری رویکرد منطقه ای و مسائل مشترک مربوط به توسعه استان های عضو منطقه ۴  پرداختند. بازوند استاندار کرمانشاه و دبیر منطقه چهار، با اظهار اینکه از جمعیت ۸۰ میلیونی کشور حدود ۱۲ میلیون نفر در شش استان زیرمجموعه منطقه چهار زندگی می کنند؛ گزارشی از اقدامات دنبال شده در نشستهای استانداران منطقه ۴ ارایه کرد و بر لزوم توجه بیشتر به توسعه این استان ها درحوزه های گردشگری و سایر ظرفیت های ارزآور در استان های مذکور تاکید کرد.

استاندار کرمانشاه با تاکید بر اینکه در حال پیگیری پیش بینیهای بودجه ای لازم برای ۶ استان منطقه چهار کشور هستیم؛ از امکان سنجی تدوین سند گردشگری در این استان ها خبر داد.
شاهرخی استاندار همدان، خادمی استاندار لرستان، سلیمانی استاندار ایلام و شریعتی استاندار لرستان، در این نشست موضوع های مرتبط را مطرح و مورد تبادل نظر قرار دادند.

بنا بر گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در این نشست، معاونین وزارت کشور نیز ضمن بیان گزارشهای مرتبط با حوزه تخصصی خود در خصوص استان های منطقه ۴، زمینههای همکاری های مشترک استان های این منطقه را مرور و توصیههای مد نظر در این عرصه را مطرح کردند.

درباره ی پریا دادوند

همچنین ببینید

واکنش‌های جهانی به واکسن روسیِ کرونا

در جستجوی پرتکاپوی جهان برای دستیابی به واکسن بیماری کووید۱۹، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *