یکشنبه 30 خرداد 1400
قالب وردپرس
خانه / اخبار / طی ۶ ماه عراق ۱۳ عملیات ضد تروریسم انجام داده/ ظهور مجدد داعش در مناطق تحت کنترل ائتلاف آمریکا

طی ۶ ماه عراق ۱۳ عملیات ضد تروریسم انجام داده/ ظهور مجدد داعش در مناطق تحت کنترل ائتلاف آمریکا

سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق از انجام ۱۳ عملیات نظامی برای ریشه کن کردن داعش در این کشور طی شش ماه گذشته خبر داد. در همین حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که داعش فعالیتش را در مناطق تحت کنترل ائتلاف بین‌المللی در مرزهای مشترک عراق و سوریه از سر گرفته است.

به گزارش پیشتاز خبر به نقل از ایسنا، تحسین الخفاجی، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری المعلومه اعلام کرد که نیروهای این کشور از آغاز سال جاری میلادی تا کنون ۱۳ عملیات نظامی را برای ریشه کن کردن داعش در عراق آغاز کرده‌اند.

وی در این باره گفت: ادامه عملیات‌های نظامی به ادامه فعالیت داعش بستگی دارد و تروریست‌ها درصدد هستند از هر شرایطی در عراق سوء استفاده کنند.

الخفاجی افزود: درست است که ما توانستیم اراضی عراق را از وجود عناصر تروریستی پاک کنیم اما درحال حاضر نیز هسته‌های پنهانی از این عناصر وجود دارند، بنابراین باید عملیات‌های نظامی و امنیتی برای پایان حضورشان در عراق ادامه یابد.

وی تأکید کرد: داعش بیش از سه سال و شش ماه کنترل برخی شهرهای عراق را در دست داشت و توانست به داخل برخی مناطق نفوذ کند، در نتیجه دشوار است که طی چند عملیات نظامی محدود به وجود داعش پایان داد.

این مقام عراقی در ادامه تصریح کرد: عراق از ابتدای سال جاری شرایط غیرعادی را در زمینه‌های مختلف، ازجمله سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی تجربه کرده است و این شرایط بر وضعیت امنیتی کشور تاثیر می‌گذارد.

الخفاجی همچنین خاطرنشان کرد که عناصر داعش نباید گمان کنند وضعیت کنونی، نیروهای عراق را از تعقیب و مجازات آنها منصرف می‌کند.

سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق در پایان خاطرنشان کرد، جنگ امروز با داعش جنگ اطلاعاتی و امنیتی است نیروهای امنیتی طبق داده‌های اطلاعاتی و به لطف همکاری شهروندانعراقی با دستگاه‌های امنیتی هراز چندگاهی عملیات‌های محصر به فردی را علیه داعش انجام می‌دهند.

احیای داعش

در همین حال، دیده‌بان حقوق بشر سوریه وابسته به گروه‌های مخالف از فعال شدن دوباره داعش در مناطق تحت کنترل ائتلاف بین‌المللی و نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) در مناطق مرزی مشترک عراق و سوریه خبر داد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه در این باره گزارش داد، طی دوره گذشته و به دلیل نبود تدابیر امنیتی در مناطق مختلف تحت کنترل کردها و ائتلاف بین‌المللی تحت امر آمریکا، عناصر داعش داعش عملیات هایشان در مناطق مختلف را تشدید کردند و مناطق مذکور شاهد تشدید عملیات‌های آدم ربایی، ترور، اخاذی، تهدید به قتل و تحمیل پرداخت مبالغی به شهروندان به عنوان “زکات” بوده‌اند.

طبق این گزارش، داعش طی ۱۰ روز پنج حمله در این مناطق انجام داد که آخرین مورد آن حمله به مثلث “حلب ـ حماه ـ رقه” بود و به دنبال آن درگیری‌های شدیدی میان این عناصر و نیروهای ارتش سوریه شکل گرفت و منجر به کشته و مجروح شدن ۱۵ تن از نیروهای سوریه شد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه در ادامه گزارش خود نوشت: حملات عناصر داعش تنها شامل ارتش سوریه نمی شود و این عناصر ۱۶ ژوئن به چهار چوپان در منطقه “الغانم العلی” در شرق رقه حمله کردند و تمامی گله‌های آنها را به غنیمت گرفتند و محصولات کشاورزی را نیز به آتش کشیدند.

طبق این گزارش، چند فرد مسلح نیز که احتمال داده می‌شود از عناصر داعش بوده باشند با حمله ناگهانی به ساختمان شهرداری “الطیانه” کارمندان آن را در یک جا جمع کردند و شهردار این شهر را در مقابل چشمان کارمندان کشتند.

درباره ی پریا دادوند

همچنین ببینید

جزئیات پذیرش زنان در رشته «فوریت های پزشکی» برای اولین بار

به گزارش پیشتازخبر  به نقل از مهر،ضوابط مربوط به پذیرش دانشجو (زن / مرد) در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *