پنجشنبه 14 آذر 1398
قالب وردپرس
خانه / اخبار / ترویج رشته تیراندازی در کهگیلویه و بویراحمد/پیش‌بینی افق درخشان برای این رشته ورزشی

ترویج رشته تیراندازی در کهگیلویه و بویراحمد/پیش‌بینی افق درخشان برای این رشته ورزشی

رخی از رشته‌های ورزشی در استان بیش از سایر رشته‌ها زمینه موفقیت و پیشرفت را دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به رشته‌هایی مثل تیراندازی اشاره کرد.

استعدادهای ورزشی در استان کهگیلویه و بویراحمد در بیشتر رشته‌های ورزشی به قدری است که استان ظرفیت معرفی چهره‌های بسیاری را در سطوح ملی و حتی بین‌المللی دارد.

اما برخی از رشته‌های ورزشی در استان بیش از سایر رشته‌ها زمینه موفقیت و پیشرفت را دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به رشته‌هایی مثل تیراندازی اشاره کرد.

استانی که مردم آن به دلیل بافت زندگی عشایری و عشیره‌ای با تفنگ همواره مانوس بوده‌‌اند و به قول قدیمی‌ها تفنگ را به مانند ناموس خود می‌دانسته و خانه و سیاه چادر عشایری بدون تفنگ در استان وجود نداشته است.

خوشبختانه با راه‌اندازی هیات ورزشی تیراندازی در استان و با مدیریت افرادی متخصص در این هیات شاهد شکل‌گیری فضا و بستر مناسب جهت توسعه این رشته پرطرفدار ورزشی در استان هستیم که شاید یکی از تنها مشکلات آن به ضعف در فرهنگ‌سازی جهت حضور گسترده جوانان و نوجوانان و اطلاع‌رسانی مربوط می‌شود.

در همین خصوص با محمد مؤمنی‌منش رئیس هیات تیراندازی استان به گفت‌وگو نشستیم تا از برنامه‌های این هیات و همچنین عملکرد هیات تیراندازی استان بیشتر بشنویم.

استان چه ظرفیتی جهت توسعه این رشته ورزشی دارد؟

استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های عشایری کشور به شمار می‌رود که روح و فرهنگ عشایری همواره و با گذشت زمان در آن زنده مانده و فرهنگ تیراندازی در زندگی و فرهنگ عشایر نیز وجود خواهد داشت و به همین دلیل در قدم اول این ظرفیت وجود دارد که بتوانیم در رشته تیراندازی افقی برای موفقیت پیش‌بینی کنیم.

در حال حاضر استان چند ورزشکار شناسنامه‌دار در رشته تیراندازی دارد؟

ورزشکاران ساماندهی شده تیراندازی استان در سال 97 تعداد آن‌ها 70 نفر بوده که متاسفانه یکی از مشکلات اصلی ما به نبود سالن تیراندازی و امکانات برمی‌گردد و تنها فضای تیراندازی سالن 11 خطه شهید دامیده یاسوج است.

ورزش و جوانان چه همکاری با شما برای رفع مشکلات دارد؟

خوشبختانه آقای علوی مدیرکل ورزش استان رویکرد بسیار خوبی نسبت به این رشته ورزشی دارد و سالن در برخی شهرستان‌ها برای هیات در نظر گرفته و همچنین قول داده‌اند که برای گچساران و کهگیلویه فکری شود.

در خصوص تجهیزات چه وضعیتی دارید؟

تجهیزات رشته تیراندازی بسیار گران است و می‌توان گفت که این رشته ورزشی یکی از گران‌ترین رشته‌هاست برای نمونه سیبل الکتریکی 17 میلیون تومان قیمت دارد و برای این که سالنی به 10 خط الکتریکی مجهز شود نیاز به 170 میلیون تومان اعتبار است.

قیمت اسلحه که بسیار بالاست قیمت تفنگ 60 میلیون تومان و قیمت طپانچه هم 30 میلیون تومان است و لباس تیراندازی هم از 5 میلیون تا 30 میلیون تومان است و ساچمه هم از 25 هزار تومان به بالاست.

در رشته اهداف پروازی چه وضعیتی دارید؟

افراد زیادی در استان داریم که قابلیت موفقیت در رشته اهداف پروازی را دارند که یکی از آن‌ها شهید مدافع حرم ستار اورنگ بود و آوازه آن شهید والامقام در تیراندازی را هم به خوبی به یاد داریم که افتخاری برای استان به شمار می‌رود.

اگر در استان جشنوار‌ه‌ای در رشته اهداف پروازی برگزار شد همه شکارچیان و به نوعی کسانی که با اسلحه سر و کار دارند شرکت می‌کنند کما این که در جشنوار‌ه‌ای که برگزار کردیم شاهد این رویکرد و اقبال خوب مردمی بودیم.

برگزاری چنین جشنواره‌هایی چه مزیت‌هایی دارد؟

اول از همه این که رشته تیراندازی به خودی خود به همراه برخی از رشته‌های دیگر مثل اسب‌سواری و شنا از جمله رشته‌هایی است که توسط بزرگان دین و پیامبر اسلام مورد سفارش بوده‌اند و در مواقع ضروری مثل دفاع از میهن به کار خواهند آمد.

اما در استان هم اگر بتوانیم با کمک همه از جمله رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی این رشته را در بین جوانان و نوجوانان ترویج دهیم بی‌شک برای حفظ محیط زیست نیز بسیار کارساز خواهد بود در روزی که جشنواره اهداف پروازی را در استان برگزار کردیم بنا به گفته مسؤولان محیط زیست شاهد کمترین خسارت به محیط زیست و حیات وحش در استان بودیم.

استقبال از جشنواره چگونه بود؟

استقبال کم نظیری از سوی علاقه‌مندان به رشته تیراندازی اهداف پروازی داشتیم به نحوی که 300 تیرانداز و شکارچی از سراسر کشور در جشنواره شرکت کرده بودند و یکی از برنامه‌های ما در رشته اهداف پروازی این است که تیم استان در لیگ کشوری شرکت کند.

خوشبختانه در دیداری که همراه با آقای دادگر رئیس فدراسیون چند روز پیش با آقای استاندار داشتیم قرارهای خوبی گذاشته شد و ایشان هم به این رشته علاقه‌مند هستند و قول همکاری دادند.

وضعیت سالن‌های شما چگونه است و چند سالن تخصصی دارید؟

در رشته 25 و 50 متر هیچ گونه سالن تخصصی نداریم فقط امسال آقای علوی قول داده‌اند که سالن علی‌آباد را در یاسوج در اختیار ما بگذارند که به صورت تخصصی متعلق به تیراندازی باشد و در صورت تجهیز این سالن بعد از سالن 80 خط فدراسیون این سالن بزرگترین سالن تخصصی در سه رشته 10 و 25 و 50 متر خواهد بود و به اعتباری معادل 2 میلیارد تومان جهت تجهیز نیاز دارد.

در اهداف پروازی چه مکانی در اختیار دارید؟

برای سایت اهداف پروازی زمین در اختیار ما قرار داده‌اند و سرمایه‌گذار هم آمادگی کامل دارد که وارد شود و با مبلغی حدود 3 میلیارد تومان در این مجموعه سرمایه‌گذاری کند و بزرگترین سایت اهداف پروازی در یاسوج راه‌اندازی شود که اگر این اقدامات انجام شود شاهد تحول در رشته تیراندازی در استان خواهیم بود.

یکی دیگر از مهم‌ترین اقداماتی که فدراسیون تیراندازی و شخص آقای دادگر به آن توجه داشته و در آینده نزدیک اجرایی می‌شود طرح همگانی تیراندازی است که در سال جاری توسط فدراسیون تیراندازی در سطح کشور اجرا می‌شود.

در این طرح 200 هزار نفر از دانش‌آموزان و جوانان و نوجوانان را آموزش رایگان خواهند داد که بر همین اساس 300 پایگاه در سراسر کشور فعال می‌شود و به صورت سمعی و بصری گواهی نیز به آن‌‌ها داده خواهد شد.

با راه‌اندازی سالن ناجا در استان آقای دادگر از مسؤولان ناجا در کهگیلویه و بویراحمد خواست که همین سالن را به عنوان یکی از مراکز اجرای طرح اختصاص داده و در ازای آموزش‌ها کمک لازم از سوی فدراسیون خواهد شد./فارس

درباره ی طیبه سعادتی نیک

همچنین ببینید

«پایتخت ۶» کلید خورد/ آغاز تصویربرداری از شیرگاه

تصویربرداری «پایتخت ۶» به کارگردانی سیروس مقدم و حضور بازیگران اصلی در شیرگاه آغاز شد. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *