پنجشنبه 07 مرداد 1400
قالب وردپرس
خانه / اخبار / سهام عدالت طرح بدون عدالت

سهام عدالت طرح بدون عدالت

در آبان ماه سال 85 طی مراسمی دولتی، واگذاری سهام عدالت را با هدف کاهش فقر اعلام کرد. احمدی‌نژاد واگذاری سهام عدالت را تحولی بزرگ می‌دانست که به عقیده وی مبنای آن توزیع عادلانه ثروت دولت بین قشرها مختلف جامعه بود.

سهام عدالت را می توان به نوعی یارانه دانست که از طریق شرکت های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار شده است و طبق آیین نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق سهم در تاریخ ۹ بهمن ۸۴ و پس از اصلاح متن اولیه که خود در ۲۳ آبان ۸۴ مصوب هیئت وزیران شده بود، به تصویب این هیئت رسید. تصویب اساسنامه شرکت کارگزاری سهام عدالت در همین روز بر عزم راسخ دولت جدید در عملی ساختن این پروژه صحه گذاشت و سهام مزبور پیش از آغاز سال ۱۳۸۵ در چهار استان به تعدادی از مشمولان طرح اعطا شد. در مرحله اول واگذاری سهام عدالت به برخی از افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان بیکار فاقد شغل تقسیم شد و برگه‌هایی به عنوان برگه سهام عدالت نیز به مشمولان طرح سهام عدالت داده شد.

در ماه های گذشته سود سهام عدالت مربوط به سال 96 برای برخی اعضای کمیته امدا و بهزیستی پرداخت کردند، همچنین مدتی است که توزیع سود سهام عدالت مربوط به روستائیان و عشایر نیز شروع به پرداخت شده است.

سهام عدالت طی 12 سال گذشته که در اختیار مردم قرار گرفته دارای خاصیتی نبوده و نه ارزش انتقال داشته و نه ارزش مدیریت و اگر هم سودی به آن تعلق گرفته بسیار ناچیز بوده است

پس از گذشته 12 سال که از این طرح که گذشته است نمایندگان تصمیم گرفتند تا سهام عدالت خصوصی سازی شود که این امر نشان می دهد که طرحی که قرار بود فقر را ریشه کن کند خودش یک فقر زا است که حال پس از چند سال این طرح بسته شد و دیگر بهتر است که این طرح خصوصی شود .

در نهایت طرح فقر زدایی دوره احمدی نژاد یک طرح ناقص و پر از ایرادی بود که در آن زمان تایید شد، حتی در یک سالی که این طرح مطرح شد بازرسی دقیقی هم صورت نگرفت و دولت روحانی هم به دلیل اینکه دولت قبل به مردم قول داده بود آن طرح را ادامه داد طرحی با اسم فقرزدایی . در حال حاضر هم دولت نمی تواند این طرح را به دلیل ناقص بودن و به وجود امدن فسادهایی که در این طرح بود حال دولت روحانی تصمیم گرفته تا طرح های اینچنین را یا به بخش خصوصی واگذار کند یا اینکه منحل شود باید دید طرح سهام عدالت به کجا خواهد رسید.

حسین کریمی

درباره ی administrator

همچنین ببینید

جزئیات پذیرش زنان در رشته «فوریت های پزشکی» برای اولین بار

به گزارش پیشتازخبر  به نقل از مهر،ضوابط مربوط به پذیرش دانشجو (زن / مرد) در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *