پنجشنبه 07 مرداد 1400
قالب وردپرس
خانه / اخبار / رانت و فساد در سودهای بانکی

رانت و فساد در سودهای بانکی

افزایش قیمت دلار، باعث شده طی هشت ماه اخیر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم 80 درصد کاهش پیدا کند، این در حالی است که سال 96 در حال نزدیک شدن به قدرت خرید سال 90 بودیم اما با این وضعیت اگر هیچ عامل مخرب دیگری بر اقتصاد کشور تاثیر نگذارد شاید 10 سال دیگر قدرت خرید مردم به قدرت خرید سال 90 برسد.

از این سود کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی چون دلار و یورو، هم نتیجه سیاست‌های بین‌المللی و فراملی است و هم از عوامل درونی ناشی می‌شود. اقتصاد ایران در سال 91که به دوره احمدی نژاد برمی گردد با یک جنگ ارزی شدید مواجه شد و پس از فشار بر منابع ارزی، قیمت دلار از 1100 تومان به 3700 تومان افزایش پیدا کرد.

ولی در ایران متاسفانه بخاطر تغییرات ریاست جمهوری تجربه تحریم ها در دولت قبلی ماند هر چند که معتقدم تجربه ای خاص در دولت قبلی شکل نگرفته بود. فقدان تنوع در شرکای تجاری و اقتصادی خارجی یکی دیگر از عوامل ضعف نقشه ارزی کشورما ست چرا که  بین 50 تا 60 درصد واردات و صادرات ما فقط به چهار کشور محدود می‌شود؛ این عدم تنوع شکنندگی اقتصاد ما را بالا برده است.

از سویی دیگر در گیرو دار گرانی ارز مقدار زیادی دلار و یورو از کشور خارج شد و بخاطر وجود نداشتن سیاست های درست بانکی که حسابهای ارزی مردم را ریالی حساب کردند. بسیاری حساب های خود را از بانکها خارج کردند. و این منجر به تورم بالای 30 درصد شد. عده ای معتقدند دولت نیز باعث افزایش قیمت ها شده است.

اما خیلی ها معتقدند اگر روند افزایش قیمت دلار به همین روال پیش رود، به طور حتم به زودی اقتصاد ایران را از کار خواهد انداخت. این اقتصاد تا یک اندازه‌ای کشش و تحمل افزایش قیمت دلار را دارد و خواسته یا ناخواسته تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد.

اما در حال حاضر جدای تحریم ها اقتصاد کشور از رانت و مفاسد اقتصادی و موارد پولشویی نیز رنج می برد. اینها دیگر ربطی به تحریم ها ندارد بلکه تحریم ها را بهانه ای می کند برای رسید به اهداف برخی سود جو به نظر می رسد دولت ناچار است تمام موارد یاد شده را مدیریت کند چرا که در غیر این صورت لطمات جبران ناپذیری وارد بدنه اقتصاد کشور خواهد شد.

حسین کریمی

درباره ی administrator

همچنین ببینید

جزئیات پذیرش زنان در رشته «فوریت های پزشکی» برای اولین بار

به گزارش پیشتازخبر  به نقل از مهر،ضوابط مربوط به پذیرش دانشجو (زن / مرد) در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *