پنجشنبه 07 مرداد 1400
قالب وردپرس
خانه / اخبار / نابودی صنعت یعنی نابودی کالای ایرانی

نابودی صنعت یعنی نابودی کالای ایرانی

زمانی که شعار حمایت از کالای ایرانی توسط مقام معظم رهبری مطرح شد، ما مطالعه‌ای انجام دادیم که وقتی می‌گوییم حمایت از کالای ایرانی، صحبت از چه حجم کالای ایرانی است و زمانی که بخواهیم بررسی کنیم که در سبد مصرف خانواده‌های ایرانی چقدر کالای ایرانی مصرف می‌شود. دولت چندماه اخیر است که مصمم است تا ارز حاصل از صادرات کالای ایرانی را به چرخه تولید باز گردانند اما تاکنون موفق به این کار نشده اند. اگر ارز حاصل بازنگردد تولید در مملکت نابود خواهد شد .

در شرایط تحریم و تنش ارزی ایجاد شده در کشور مشکلاتی در کشور ایجاد شده که برگرداندن ارز به موقع به چرخه صادرات کمک خواهد کرد از طرفی هم برگشت ارز حاصل از صادرات است. ارزی که کمک می‌کند تا تولیدات داخلی ما بر اساس ارزی که از محل صادرات تامین می‌شود به چرخه اقتصاد وارد شود، حتما باید به چرخه اقتصاد بازگردد. مشکل در تعریف این مکانیسم است. شکافی که امروز بین بانک مرکزی و صادرکننده وجود دارد ناشی از مکانیسم برگشت ارز است. ما در مواردی که بحث پیمان‌ها و تعهدات ارزی را در تاریخ جمهوری اسلامی تجربه کردیم، هیچ زمان این پول بر اساس آنچه بانک مرکزی پیش‌بینی می‌کرده به چرخه اقتصاد برنگشته و هیچ زمان نیز اقتصاد کشور فرونپاشیده و این خود مهم‌ترین دلیل برای بازگشت ارز است.

دولت های قبل هم کنترلی بر بازگشت ارز نداشت، اگر ارز حاصل از صادرات بر می گشت؛ توسعه و اشتغال در کشور و افزایش آمار های تولید حاصل برگشت ارز حاصل از صادرات است.

درحال حاضر برخی از تولیدکنندگان به دلیل اینکه ارز برای واردات ندارند در حال تعطیلی هستند که خود این امر باعث می شود تا بسیاری از کارخانه ها تعطیل شوند و بسیاری از کارگران نیز در این میان بیکار می شوند که این تورم را نیز بیشتر می کند.

دولت پیش از این برای حرکت به سوی توسعه اقتصادی، نرخ‌های تورم را باید در مقادیر اندک و قابل‌ پیش‌بینی نگه می داشت. در بسیاری از اقتصادهای در حال توسعه بهترین راه ممکن برای رسیدن به اهداف تورمی، کمرنگ کردن نقش بانک‌های مرکزی و جایگزینی هیات پولی به جای آنها است. هیات پولی نهاد مستقلی برای هدایت سیاست‌های پولی کشور است، هیاتی که از سیاست‌های پولی تبعیضی اجتناب می‌کند و پول ملی را بر مبنای ثبات و قابل‌ تبدیل بودن منتشر می‌کند.

درنهایت دولت باید راهی را برای بازگشت ارز به چرخه تولید پیدا کند تا بتواند از تورم ناشی از بیکاری کاران جلوگیری کند.

حسین کریمی

درباره ی administrator

همچنین ببینید

جزئیات پذیرش زنان در رشته «فوریت های پزشکی» برای اولین بار

به گزارش پیشتازخبر  به نقل از مهر،ضوابط مربوط به پذیرش دانشجو (زن / مرد) در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *