سه شنبه 08 مهر 1399
قالب وردپرس
خانه / اخبار / برج های تهران روی گسل

برج های تهران روی گسل

هفته گذشته بود که نشستی در شورای شهر برگزار شد مبنی بر اینکه نیمی بیشتر خانه های تهران روی گسل ساخته شده که خطرات زیادی به همراه دارد .

بر اساس آمارها حدود ۱۰۰برج روی گسل زلزله تهران قرار دارد و این مسئله قطعا در زمان زلزله بسیار بحرانی و خطرناک است.

ممنوعیت ساخت وساز بر روی گسل‌های تهران

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری گفت: ساخت پلاسکوی جدید طبق مصوبه این شورا پیش رفته و از کمیسیون ماده ۵ نیز مصوبه اخذ کرده است.

محمدسعید ایزدی تصریح کرد: در معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در حال بررسی ظرفیت جمعیت پذیری شهر‌ها در راستای اجرای برنامه مسکن وزارت راه و شهرسازی مبنی بر ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی جدید هستیم.

وی در پاسخ به پرسش مبنی بر افزایش حریم و محدوده شهر‌ها گفت: اولویت ما در اجرای این برنامه ساخت و ساز مسکن، توسعه درونی شهر‌ها در بافت‌های نابسامان شهری و در مرحله دوم توسعه متصل و در مرحله سوم توسعه منفصل شامل ساخت شهرک‌های جدید است. از این همین رو آئین نامه شهرک سازی در شورای عالی شهرسازی تدوین می‌شود.

به گفته ایزدی، شورای عالی شهرسازی و معماری صرفا بدنبال اضافه کردن محدوده شهر‌ها نیست بلکه ظرفیت جمعیت پذیری شهر‌ها را با اولویت احیای بافت‌های فرسوده دنبال می‌کنیم.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری با تاکید بر اینکه قرار است طرح جامع تهران بازنگری شود، اظهار داشت: این امر در حال اجراست و نهاد طرح مطالعات جامع با همکاری شورای عالی شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران احیا می‌شود. همچنین طرح تفصیلی تهران نیز تغییر می‌کند که در همین زمینه اقداماتی مانند طرح تفصیلی دره فرحزاد، طرح تفصیلی دره کن، طرح تفصیلی منطقه ۱۷، طرح تفصیلی منطقه ۲۲، بلندمرتبه سازی در تهران و … در شورای عالی شهرسازی نهایی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در شورای عالی شهرسازی و معماری حریم گسل‌های تهران شناسایی شده و الزام عدم صدور پروانه ساختمانی در حریم گسل‌ها به شهرداری تهران ابلاغ شده است.

قرار گرفتن ۱۰۰ برج روی گسل زلزله تهران

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: بر اساس آمارها حدود ۱۰۰برج روی گسل زلزله تهران قرار دارد و این مسئله قطعا در زمان زلزله بسیار بحرانی و خطرناک است.

مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به رویکرد جدید مدیریت شهری تهران مبنی بر عدم ساخت مسکن در حریم گسل های زلزله، گفت: اخیرا شورای عالی شهرسازی و معماری مصوبه ای را تصویب کرد که بر اساس آن حریم گسل های تهران شناسایی و این مناطق به شهرداری تهران ابلاغ شده تا این نهاد از ساخت مسکن و صدور مجوز ساخت در حریم این مناطق جلوگیری کند.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور حتم سیاست گذاری و برنامه ریزی جهت ایمن سازی شهر تهران بسیار ضروری است، زیرا در گذشته کمتر به این مهم توجه می شد و این مسئله موجب شده بود که بسیاری از ساخت و سازهای جدید در مناطق پرخطر ساخته شود.

خطر فرو ریختن برج های مسکونی حتی از بخش های دیگر نیز مهم تر است، زیرا با آسیب دیدن این ساختمان ها، ضمن اینکه تلفات بیشتری از نظر جمعیت ایجاد می شود، با فروختن برج ها عملا مسیر برای امدادرسانی به بخش های دیگر نیز امکان پذیر نخواهد بود

وی با اعلام اینکه بر اساس آمارها حدود 100 برج روی گسل زلزله تهران قرار دارد، گفت: خطر فرو ریختن برج های مسکونی حتی از بخش های دیگر نیز مهم تر است، زیرا با آسیب دیدن این ساختمان ها، ضمن اینکه تلفات بیشتری از نظر جمعیت ایجاد می شود، با فروختن برج ها عملا مسیر برای امدادرسانی به بخش های دیگر نیز امکان پذیر نخواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: همچنین طبق گزارش های واصله، در شرایط کنونی حدود 10 هزار ساختمان غیرایمن و ناپایدار در کلانشهر تهران قرار دارد که این مناطق و ساختمان در معرض آسیب جدی قرار دارند، البته دولت برنامه ریزی خوبی را برای نوسازی این مناطق در قالب طرح بازآفرینی شهری طراحی و اجرایی کرده و می طلبد که دولت و مجلس با توجه به بررسی لایحه بودجه سال 98، اعتبار قابل قبولی را برای اجرای آن در نظر بگیرند.

وی گفت: در زلزله اخیر کرمانشاه شاهد بودیم که مراکز حساس و حیاتی این شهر به ویژه بیمارستان ها به علت ساخت غیراستاندارد، تخریب شدند و عملا مکانی برای مداوای بیماران و آسیب دیدگان وجود نداشت، حال طبق آمارها در شهری مانند تهران، حدود 5 بیمارستان در پهنه زلزله قرار دارند که قطعا اگر به این مناطق آسیب جدی وارد شود، روند رسیدگی به زخمی ها بسیار دشوار خواهد بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: ساختمان های غیرایمن یکی از دغدغه های اصلی در بحث زلزله احتمالی تهران محسوب می شود، زیرا باید به مقوله فرونشست نیز توجه شود، این احتمالی می رود که با حرکت لایه های زیرین زمین، خاک های ضعیف و پوک خالی شده و عملا بخشی از مسیرها و خیابان های تهران دچار فرونشست شود که این مسئله نیز برای تردد خودروهای امدادی مشکل ساز خواهد بود.

درباره ی administrator

همچنین ببینید

جزئیات پذیرش زنان در رشته «فوریت های پزشکی» برای اولین بار

به گزارش پیشتازخبر  به نقل از مهر،ضوابط مربوط به پذیرش دانشجو (زن / مرد) در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *