سه شنبه 08 مهر 1399
قالب وردپرس
خانه / اخبار / ارز صادراتی به چرخه تولید بازمیگردد

ارز صادراتی به چرخه تولید بازمیگردد

دولت مصمم است تا ارز حاصل از صادرات کالاهای ایرانی از بازارهای هدف را مدیریت کرده و به نحوی به ثبت برساند تا مشخص باشد که ارز حاصل از صادرات در کجا هزینه شده است. در این میان روش‌های مختلفی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات در نظر گرفته شده که بر مبنای آن، صادرکننده علاوه بر اینکه می‌توانند از ارز حاصل از صادرات خود برای واردات کالا و مواد اولیه مورد نیاز خود هزینه کند، امکان این را خواهد داشت که اظهارنامه صادراتی خود را در اختیار واردکننده دیگری قرار دهد تا وی بتواند در چارچوب‌های تعیین شده از سوی دولت، اقدام به واردات کالاهای مجاز نماید.

ارز حاصل از صادرات باید به چرخه تولید برگردد

بهرام شکوری عضو اتاق ایران گفت: اینکه ارز حاصل از صادرات برنگردد جای سوال دارد. در زمان های گذشته هم که دولت کنترلی بر بازگشت ارز نداشت، ارز حاصل از صادرات بر می گشت؛ توسعه و اشتغال در کشور و افزایش آمار های تولید حاصل برگشت ارز حاصل از صادرات است.

او افزود: ما ۳۳ میلیارد دلار صادرات نفتی در ۹ ماه اول امسال داشته‌ایم که از این مقدار نزدیک ۹ میلیارد دلار به سامانه برگشته است. همه علاقمند به برگشت ارز هستند اما اختلاف ارز و افزایش قیمت ارز موجب شده مشکلاتی برای فعالین اقتصادی ایجاد شود که اگر موانع را برداریم ارز راحت تر به کشور بازخواهد گشت.

شکوری در ادامه گفت: فعالین اقتصادی معتقدند پیمان سپاری بر اساس نرخ پایه صادراتی گمرک تعیین می شود درحالیکه فعالین در شرایط تحریم که امکان ارتباط بانکی ندارند، کمتر از رقم اعلام شده فروش دارند همچنین نرخ پایه صادراتی و مهلت ۳ ماهه فعالین اقتصادی را با مشکل مواجه کرده است بنابراین تعامل بین دولت و بخش خصوصی موجبات برگشت ارز حاصل از صادرات را راحت تر خواهد کرد.

برای حمایت از کالای ایرانی هیچ راهی موثرتر از صادرات نیست

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات کشور گفت: فاصله بین عرضه و تقاضا را در صنعت تنها باید از طریق بازارهای بین المللی پوشش دهیم و برای حمایت از کالای ایرانی هیچ راهی موثرتر از صادرات نیست.

افروز بهرامی با اشاره به شعار «صادرات؛ تجلی حمایت از کالاهای ایرانی»، اظهار کرد: زمانی که شعار حمایت از کالای ایرانی توسط مقام معظم رهبری مطرح شد، ما مطالعه‌ای انجام دادیم که وقتی می‌گوییم حمایت از کالای ایرانی، صحبت از چه حجم کالای ایرانی است و زمانی که بخواهیم بررسی کنیم که در سبد مصرف خانواده‌های ایرانی چقدر کالای ایرانی مصرف می‌شود، چه عددی بوده و چه حجم آن ایرانی و چه حجم آن خارجی است؟

بهرامی بیان کرد: در بحث نقدینگی نیز خرید دین اسناد صادراتی با نرخ‌های ارزان را انجام می‌دهیم. بحث ما بیشتر حمایت از صادرکنندگان است تا سودآوری. در خصوص صدور ضمانت‌نامه‌های فنی-‌مهندسی نیز بیمه‌نامه صادر می‌کنیم تا برای صادرکنندگان در ارتباط با وصول مطالباتشان از کارفرما رفع نگرانی شود. برای سرمایه در گردش نیز تسهیلاتی که از طریق ما تخصیص پیدا می‌کند، بهره آن در بخش ریالی ۲درصد و در بخش ارزی یک درصد  پایین‌تر از تسهیلات بانکی است.

مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت در ارتباط تلفنی درباره تاکید بازگشت ارز حاصل از صادرات و مشکلات صادرکنندگان گفت: بانک مرکزی بعلت اینکه کانون تبادل است باید نیاز کشور به مواد اولیه را از محل ارز حاصل از صادرات تامین کند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: صادرکنندگان نیز در چرخه برگشت ارز به دلیل شرایط تحریم مشکل دارند بنابراین نیاز است بخش خصوصی به دولت و بانک‌ها نزدیکتر شود و در جهت رفع دغدغه دولت کمک کند. اگر ارز حاصل از صادرات بر نمی‌گردد می توانند در تامین مواد اولیه در بخش تولید کمک کنند.

مودودی با بیان اینکه بانک مرکزی نیاز به شفافیت دارد و باید مطمئن شود که ارز حاصل از صادرات به کشور برگردد گفت: فعالین اقتصادی می توانند برای اطمینان دادن به بانک مرکزی با تهیه مواد اولیه همکاری کنند.

او افزود: در شرایط تحریم و تنش ارزی ایجاد شده در کشور مشکلاتی در کشور ایجاد شده که برگرداندن ارز به موقع به چرخه صادرات کمک خواهد کرد.

صادرات کالاهای وارداتی با دلار ۴۲۰۰ تومانی خیانت است

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: صادرات کالای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی خیانت است و صادرکنندگان هم عقیده دارند که آنچه برای مردم یارانه داده می‌شود، نباید از کشور خارج شود.

محمدرضا مودودی اظهار کرد: از شما صادرکنندگان می‌خواهم رویکرد خود را در مورد صادرات پرقدرت ارائه داده و نگاه خود را از سمت ضعف‌ها به قدرت‌ها تغییر دهید.

وی افزود: شاید تمام شاخص‌های امروز ما در رویایی با تحریم منفی بوده و آسیب‌دیده باشیم اما در بُعد صادراتی این ظرفیت وجود دارد که سهم خود را از بازارهای جهانی افزایش دهیم. اگر آمریکا تحریم‌ها را دنبال می‌کند، شاید مقاصد دیگری دارد؛ گرچه تمام هدفش تجارت خارجی ما است. تحریم دو چیز را به طور مشخص دنبال می‌کند؛ اینکه مسائل فرضی را افزایش و درآمد ارزی را در ایران کاهش دهد.

وی با بیان اینکه مشکلات ما در بخش صادرات از جنس دیگری است، اظهار کرد: یک بعد به این بحث برمی‌گردد که ما کالاهای با ارز  ۴۲۰۰ تومانی را وارد می‌کنیم که وظیفه دولت است از مردم حمایت کند. متاسفانه این امر نباید بر مبنایی باشد که کالای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی صادر شود. این خیانت است و صادرکنندگان شناسنامه‌دار ما هم عقیده دارند که آنچه برای مردم یارانه داده می‌شود، نباید از کشور خارج شود.

مودودی ادامه داد: بعد دوم بحث برگشت ارز حاصل از صادرات است. ارزی که کمک می‌کند تا تولیدات داخلی ما بر اساس ارزی که از محل صادرات تامین می‌شود به چرخه اقتصاد وارد شود، حتما باید به چرخه اقتصاد بازگردد. مشکل در تعریف این مکانیسم است. شکافی که امروز بین بانک مرکزی و صادرکننده وجود دارد ناشی از مکانیسم برگشت ارز است. ما در مواردی که بحث پیمان‌ها و تعهدات ارزی را در تاریخ جمهوری اسلامی تجربه کردیم، هیچ زمان این پول بر اساس آنچه بانک مرکزی پیش‌بینی می‌کرده به چرخه اقتصاد برنگشته و هیچ زمان نیز اقتصاد کشور فرونپاشیده و این خود مهم‌ترین دلیل برای بازگشت ارز است.

مودودی اضافه کرد: ما ۷۰۰۰ کد اچ اس صادراتی داریم. در زمینه صادرکنندگان نیز زمانی که ما افراد و شرکت‌های بالای ۱۰ میلیون دلار را مقایسه می‌کنیم، تعدادشان کمتر از ۵۰۰ شرکت است و تعداد شرکت‌های بالای ۵۰ میلیون دلار ما کمتر از ۱۰۰ شرکت هستند و این در قیاس با ترکیه‌ای است که در حال گرفتن بازارهای صادراتی ایران است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه ما یک وظیفه و رسالت ذاتی داریم که باید به صورت جدی دنبال کنیم و آن توانمند و بین المللی کردن شرکت‌های داخلی خودمان است، اظهار کرد: شرکت‌هایی که باید با مفهوم صادرات بهتر آشنا شوند و در راستای تبدیل شدن به شرکت‌های بالای ۱۰ میلیون دلاری تلاش کرده و آمادگی لازم را کسب کنند.

 

 

درباره ی administrator

همچنین ببینید

جزئیات پذیرش زنان در رشته «فوریت های پزشکی» برای اولین بار

به گزارش پیشتازخبر  به نقل از مهر،ضوابط مربوط به پذیرش دانشجو (زن / مرد) در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *