دوشنبه 23 تیر 1399
قالب وردپرس
خانه / اخبار / یک طرح و کلی نواقصی؛ طرح ناقص به بن بست میخورد

یک طرح و کلی نواقصی؛ طرح ناقص به بن بست میخورد

طرح اخذ بهای تردد از تونل های شهری طرحی بود که چند سال قبل نیز در شورای شهری مطرح شد اما در همان زمان نیز این طرح رد و دیگر بحثی در این خصوص نشده بود تا روز جمعه که این خبر منتشر شد.

نکته جالب این خبر این بود که حتی نام تونل ها هم گفته شد وتونل‌های نیایش، رسالت، توحید، شهدای غزه و امیرکبیر و اتوبان صدر مشمول دریافت عوارض شده بودند و حتی قیمت 3 هزار تومان نیز برای دریافت عوارض تعیین شده بود.

پیش از این نیز چنین لایحه ای از سوی شهرداری تهران ارائه شده بود که با توجه به شرایط اقتصادی آن زمان و افزایش ناگهانی قیمت ها شهرداری ترجیح داد این لایحه را پیگیری نکرده و آن را از شورا پس گرفت.آن زمان دلیل ارائه این لایحه عدالت در شهر عنوان شده بود در حالی که هیچ کدام از این تونل ها و اتوبان صدر وسیله حمل و نقل عمومی پیش بینی نشده در حالی که در ابتدای ساخت پل طبقاتی صدر قرار بود یک خط BRT از آن عبور کند.

نکته دیگر این موضوع این بود که برای نرخ عوارض را تعیین می‌کند شامل طول تونل، داشتن معاینه فنی و معاینه فنی برتر، ساعت تردد خواهد بود.

در این میان می ‌شود گفت که اخذ عوارض برای عبور از تونل به این معنا است افرادی که توانایی مالی دارند می‌توانند از تونل استفاده کنند و افرادی که توانایی مالی را ندارد باید مسیر طولانی تری را طی کند و ترافیک در سطح شهر ایجاد شود و یا اینکه شهرداری برای اینکه ترافیک شهری را کنترل کند این برنامه را گذاشته است.

گویا شهرداری برای هزینه های موجود خود دچار مشکل شده است که میخواهد این طرح را اجرایی کند، اجرایی کردن این طرح نوعی سخت شدن زندگی برای مردم است. شاید فردی روزی چندبار از تونل های شهری استفاده کند اگر به خواهد هربار عوارض پرداخت کند که ترجیح می دهد تا از وسایل نقلیه خود استفاده نکند تا اینکه هر بار عوارضی دهد یا اینکه مسیرهای شهری در این میان پرتردد خواهد شد و مردم برای فرار از پرداخت عوارض به سمت راه های داخلی و خیابان های فرعی میروند و این امر باعث می شود تا خیابان های تهران ترافیک بیشتری را متحمل شود.

در نهایت این طرح نواقص بسیاری دارد تا عملی شود، عملی شدن این طرح یعنی ترافیک بیشتر شهری، آلودگی هوا  و ایجا مزاحمت(آلودگی صوتی) برای ساکنین ایجاد می کند بنابراین برای اجرا شدن این طرح نیاز است تا بررسی بیشتری شود.

حسین کریمی

درباره ی administrator

همچنین ببینید

اردوی شاگردان تارتار در تهران/ ۲۰ درصد قراردادها پرداخت می‌شود

شاگردان مهدی تارتار پیش از دیدار با نساجی در تهران اردوی خود را برگزار می‌کنند. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *