دوشنبه 29 مهر 1398
قالب وردپرس
خانه / اخبار / از گُل شکر پاره تا کوهي شبيه يک ميز!

از گُل شکر پاره تا کوهي شبيه يک ميز!

پیشتاز خبر  _ مهدی عبدی

وقتي نوبت سفر به آفريقا شد و کشور آفريقاي جنوبي را براي سفر انتخاب کردم خيلي ها مي پرسيدند چرا؟! در آفريقا که همه گرسنه هستند! مگر آفريقا چه چيزي دارد؟

عکس مهدی

خوب معمولا در ايران مردم با شنيدن نام آفريقا ناخودآگاه به ياد فقر، بي آبي، استعمار و شنيده هاي نا خوش آيند مي افتند،  اما جالب اينکه  خيلي از کشورهاي آفريقايي نه تنها اين طور نيستند بلکه  توريستي و مدرن اند. براي نمونه کشور آفريقاي جنوبي.

اين کشور علاوه بر تنوع غني جانوري از نظر جاذبه هاي طبيعي هم در دنيا زبان زد است.  کشوري که سه پايتخت مختلف و يازده زبان رسمي دارد و جالب تر اينکه کشوري به نام لسوتو در داخل خاک اين کشور واقع شده. کشوري که براي نخستين بار ميزبان جام جهاني 2010 در قاره آفريقا بود و با وجود نا امني بالا، يکي از مطرح ترين کشورهاي جهان در صنعت توريست است و مهم تر از همه، يکي از عجايب هفتگانه طبيعي در دنيا را دارد؛ يعني تيبل مونتين Table Mountain يا کوه ميزي!

با شنيدن نام کوه ناخودآگاه ذهنمان يک شکل مخروطي را تصور مي کند ولي در آفريقاي جنوبي کوهي قرار دارد که شبيه مکعب مستطيل است!

اين کوه در مرکز شهر کيپ تاون قرار دارد و دسترسي به آن  آسان است ولي اگر شانس نياوريد و هوا خوب نباشد بايد تا بالاي قله پياده برويد! اما اگر خوش شانس باشيد و هوا مه آلود يا به قول محلي ها روميزي کوه پهن باشد لذت شما چند برابر خواهد شد! گهگاه روي کوه مه آلود مي شود و اين مه در بين مردم به روميزي کوه معروف است  .

اگر هم بخوايد با تله کابين به بالاي قله برويد تجربه سوار شدن در يکي از قديمي ترين تله کابين هاي دنيا را خواهيد داشت که در سال 1929 ساخته شده و هنگام بالا رفتن گردش 360 درجه دارد. راهي که من هر دو بار که آنجا بودم انتخاب کردم به اين دليل که لباس و کفش مناسب براي بالا رفتن از کوه نداشتم.

ارتفاع قله فقط 1085 متر است  ولي به دليل شکل خاص کوه صعود از اين کوه چندان آسان نيست و به همين دليل  شايد 350 مسير براي صعود دارد! به هر حال با تله کابين يا پياده وقتي به بالاي کوه مي رسيد. سطح مسطح کوه که حدود 3 کيلومتر است در برابر چشمان شما نمايان مي شود  و از بالاي کوه به تمام شهر مسلط هستيد.

به جرأت مي توانم بگويم اين منظره، يکي از بهترين منظره هايي بود که در طول سفرهايم ديده بودم. بالاي کوه در يک محدوده کوچک رستوران و بوفه و سرويس بهداشتي وجود دارد و بعد از آن شما هستيد و مسير!  هر چه مسير را بيش تر طي کنيد تعداد افرادي که مي بينيد کمتر مي شود. در طول مسير مي توانيد خرگوش کوهي و گل شکرپاره را ببينيد که اين گل، گل ملي کشور آفريقاي جنوبي است . يک آن تصميم گرفتم گوشه اي دنج پيدا کنم و لحظاتم را با آرامش کوهستان تقسيم کنم. بعد از طي حدود دو کيلومتر جايي پيدا کردم آرام با منظره اي فوق العاده از اقيانوس، من بودم و کوه و اقيانوس و آسمان و نسيمي که گهگاه به آرامي در کنارم به حرکت در مي آمد؛ تجربه کوه نوردي که با تمام تجربه هاي گذشته متفاوت بود.

حدود يک ساعت سپري شد و بعد از اين آرامش، نوبت عکاسي بود. ثبت لحظه با دوربينم که هميشه و همه جا همراه من است و مطمئن بودم ديدن اين عکس ها هميشه آرامش آن لحظه را برايم تداعي خواهد کرد. واقعا هم چنين است.

مهدي عبدي

درباره ی aghaz

همچنین ببینید

پیش بینی باران ۵ روزه در ۲۰ استان/ برف پاییزی در برخی مناطق کشور

سازمان هواشناسی کشور از بارش باران، برف و وزش باد شدید ۵ روزه در ۲۰ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *