پنجشنبه 26 تیر 1399
قالب وردپرس
خانه / اخبار / 150 حلقه چاه غیر مجاز در امامزاده جعفر

150 حلقه چاه غیر مجاز در امامزاده جعفر

پیشتاز خبر – مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: سطح سفره های زیر زمینی دشت امامزاده جعفر گچساران 20 متر افت کرده که زنگ خطری برای منطقه است.

به گزارش ایرنا، علی داودی مهر روز شنبه در نشست با ریش سفیدان و معتمدین منطقه امام زاده جعفر افزود: برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی دشت 6 هزار هکتاری امامزاده جعفر گچساران موجب اُفت ذخیره این مایه حیاتی شده است.
وی بیان کرد: 24 دشت در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که به دلیل برداشت بی رویه آب از منابع زیر زمینی دشت امامزاده جعفر این دشت به عنوان دشت پایلوت برای برنامه های حفاظتی شناخته شده است.
داودی مهر ابراز کرد: 450 حلقه چاه در دشت امامزاده جعفر وجود دارد که از این تعداد 150 حلقه غیرمجاز است.
وی اجرای طرح ملی ‘تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی’ را راهکار خوبی برای احیای منابع آب دشت‌ها در سال جاری دانست و افزود: ساماندهی میزان برداشت متناسب با پروانه بهره برداری، جلوگیری از اضافه برداشت منابع آب چاهها و اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی را از مهمترین اهداف طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی بیان کرد.
داودی مهر با بیان اینکه طرح احیا و تعادل بخشی مدیریت آب استان در دست اجراست گفت: با اجرای این طرح افت آب‌های زیر زمینی در دراز مدت و تا پایان برنامه ششم توسعه جبران می‌شود.
وی با بیان اینکه فاز نخست طرح آبرسانی امامزاده جعفر گچساران اجرا شد گفت: در این طرح عملیات اجرایی آبرسانی از رودخانه زهره به سه هزار و 500 هکتار از زمین‌های کشاورزی دهستان امامزاده جعفر از توابع گچساران اجرا شد.
داودی مهر اظهار داشت: فاز دوم این طرح در قالب آبرسانی به سه هزار و 100 هکتار از زمین‌های کشاورزی خان احمد و روستاهای اطراف آن در دست اجراست.
وی مدت زمان اجرای آن را سه سال اعلام کرد و ابراز کرد: این طرح 20 هزار متر مکعب آب را به زمین‌های کشاورزی خان احمد انتقال می‌دهد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان با یک درصد وسعت و یک درصد جمعیت کشور نزدیک به 10 درصد از منابع آبی کشور را در اختیار دارد.
داودی مهر ادامه داد: شناسایی مناطق مستعد اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی در برنامه مطالعاتی شرکت آب منطقه ای استان است.

درباره ی administrator

همچنین ببینید

آخرین وضعیت نمایشگاه کتاب و خودزنی ناشران

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران با شرح آخرین تصمیم‌ها برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *